Jak se starat o kolo (nejen) na podzim
• Autor Tým Kolo pro životPodzim na kole má rozhodně své kouzlo, ale ne vždy si cyklisté užívají babího léta a úžasně zbarvené podzimní přírody. K podzimu zrovna tak a možná častěji patří i plískanice, přeháňky a jízda v blátivém terénu. Podzimní cyklistika je pak docela náročným testem odolnosti jezdce i materiálu. Aby kolo sloužilo tak, jak má, je potřeba věnovat patřičnou péči jeho údržbě a servisu pro poněkud drsnější podzimní romantiku v sedle kola.
Údržba kola se vyplatí
Ne nadarmo praví jedno tradiční české pořekadlo: Kdo maže, ten jede. Pro bezproblémovou jízdu v podzimních plískanicích to platí dvojnásob. A není to jen proto, že důkladné promazání řetězu, řazení a pohyblivých částí zajistí lepší pocit z jízdy. Především zabrání vodě a mokré břečce v tom, aby způsobily rychlé opotřebení a znehodnocení vašeho kola.
Asi jen málokomu se chce po návratu z podzimní vyjížďky „okořeněné“ lehkou terénní vložkou hned vrhnout na svůj bike a pořádně ho vypulírovat. Ale věřte, že je užitečné překonat se a věnovat čas jeho údržbě a očistě. Vyplatí se to!
Rozhodně se doporučuje kolo minimálně jednou za čas důkladně umýt. Stačí k tomu kbelík s vodou, hadr nebo smeták a normální štětec. Pokud použijete tlakové mytí, buďte zvlášť opatrní, protože se vám voda může snadno dostat do ložisek. Kolo otřete do sucha, případně nechte oschnout. Doporučuje se také občas vysunout a vyčistit sedlovku, protože i do ní se dostanou nečistoty a voda. Sedlovku také tu a tam namažte speciální a k tomu určenou vazelínou.
Důkladně očistěte řetěz
Dalším krokem je mazání, ale tomu ještě předchází důkladná očista a osušení – zbavte nečistot řetěz, přehazovačku, přesmyk, stejně jako zuby pastorků a převodníků. Jak na to? Minimem je očista za pomoci hadru. Do sevřené ruky vezměte hadr a několikrát jím projeďte řetěz. A udělejte to opravdu důkladně, aby na něm nezůstaly žádné zbytky bláta nebo předchozího mazání. Nicméně tento způsob není úplně ideální a jde spíše o provizorní řešení.
Určitě se vyplatí pořídit si speciální pračku, která se nasadí na řetěz, a ten se protáčením na volnoběh ve speciálním roztoku vyčistí. Výhodou je, že se nemusí řetěz demontovat. Po oschnutí řetěz znovu namažte – vhodné jsou oleje s teflonovou složkou, v nabídce jsou i oleje přímo určené do mokrých podmínek. Stejně tak se vyplatí pořídit si k tomu určenou kosmetiku, která dokáže lépe odstranit špínu a zjednoduší a urychlí vám práci.
Nezapomeňte opatrně a šetrně vytřít do sucha kluzáky odpružených vidlic a až poté je ošetřete k tomu určenými produkty.
Jak ošetřit kolo na zimu?
Pro někoho už podzimní romantika na kole není tím pravým ořechovým, a tak ukládá svého „oře“ k zimnímu spánku, ať už do sklepa, nebo garáže. I tady platí určitá pravidla, abyste pak na jaře místo kola nenašli nefunkční šrot.
Rozhodně dobře namažte všechny pohyblivé součásti. Plášťům a duším se uleví, pokud v nich na zimu snížíte tlak, a vyplatí se pláště ošetřit přípravkem na gumu a plasty. Jednoznačně to prodlouží životnost pneumatik.
Také není ideální nechat kola stát celou zimu na zemi. Stačí pořídit si závěsné háky. Typů je docela dost: Bicykl lze pověsit za přední či zadní kolo, za rám, nebo za jeden z pedálů. Sami si můžete vybrat ten nejvhodnější.