Rozhovor s Kateřinou Vackovou ze společnosti Loono
• Autor Tým Kolo pro životNadace PPF vznikla na podzim 2019 a dala si za cíl dělat dobré projekty ještě lepšími. Jejich cíl byl od začátku a stále je pomáhat těm, kteří dávají české společnosti něco navíc. Něco nového a inspirujícího. Zároveň snesou srovnání v mezinárodním kontextu, ať už evropském nebo světovém. Za každým takovým projektem ale vždy stojí významné osobnosti, kterým chce Nadace PPF podat pomocnou ruku a s podporou posunout jejich projekt dál a výš. Jednou takovou je Kateřina Vacková, zakladatelka organizace Loono.

Co je Loono?
Loono je nezisková organizace, která už sedmým rokem učí veřejnost o prevenci vážných onemocnění a která už díky tomu zachránila na 50 lidských životů. Jsme tým mladých lékařů, studentů medicíny a dalších profesionálů. Skrze workshopy ve školách, firmách i na festivalech vzděláváme veřejnost v oblasti prevence onkologických (#prsakoule) a kardiovaskulárních onemocnění (#zijessrdcem). Nezapomínáme ale ani na reprodukční (#doledobry) a duševní zdraví (#dobrenitro). O zdraví a těle mluvíme srozumitelně, nestrašíme děsivými statistikami a inspirujeme ostatní, aby se o sebe starali rádi a zavčas. Záštitu nad námi převzala 1. lékařská fakulta UK. Našimi odbornými garanty jsou lékaři z oborů gynekologie, urologie, kardiologie i praktického lékařství.
Proč je prevence podle vás tak důležitá?
Prevence zkrátka zachraňuje životy. Ukázkovým příkladem může být i můj příběh (pozn. Kateřina založila Loono po své zkušenosti s rakovinou, kterou včas odhalila ve svých 22 letech!), nebo třeba fakt, že až třetina Čechů umírá na nemoci srdce (to často souvisí s primární prevencí – nezdravý životní styl, alkohol, kouření). My klademe důraz jak na primární, tak sekundární prevenci. Cílem primární prevence je omezit vůbec vznik nějakého onemocnění, a to odstraněním rizikových faktorů, které k onemocnění mohou vést. Typickým příkladem je například edukace o vlivu kouření na vznik infarktu nebo rakoviny plic. Podstatou sekundární prevence je včasná diagnostika již vzniklého onemocnění. V tom hrají roli především screeningové programy a preventivní prohlídky, které pravidelně připomínáme. Na pravidelnou gynekologickou prohlídku totiž v ČR chodí jen každá druhá žena, alarmující statistika, že? To číslo mě velmi mrzí, hlavně proto, že např. rakovina děložního čípku se díky preventivní prohlídce dá odhalit v raném stádiu a úspěšnost vyléčení je pak velmi vysoká. Také víme, že pouze 25 % lidí v Česku chodí na preventivní prohlídky ke svému praktikovi. Spousta z nich dokonce svého praktika nemá. Za posledních pět let se zájem o preventivní prohlídky naštěstí zvýšil (zejména v návštěvnosti mamografického a kolonoskopického screeningu), ale není to pořád to, co bychom si představovali. To určitě chceme změnit.
Jaké jsou hlavní aktivity Loono?
Naší misí je vzdělávat veřejnost v oblasti prevence, ať už offline (skrze workshopy ve firmách, školách a festivalech), tak také online, kam jsme i díky koronavirové krizi hodně aktivit přesunuli a pořádáme vzdělávací webináře nebo livestreamy právě tam. Jsme hodně aktivní od samého začátku také na našich sociálních sítích (instagram, facebook, linkedin nejvíce), kam pod @loonocz každý den přidáváme články, infografiky a videa, abychom pozitivní cestou ukázali, že na zdraví záleží. Poslouchat můžete i náš podcast, stačí do své oblíbené podcastové aplikace zadat “Loono”. Pod hashtagy prsakoule je do dnešního dne přes 3500 zmínek. Vedle samotného vzdělávání veřejnosti vzděláváme i učitele a lékaře. Učitelům připravujeme edukační sady, které jim usnadní vzdělávání o zdravotních tématech svých žáků. Tyto sady zaměřené na témata sexuální výchovy, zdravého životního stylu a první pomoci, budeme od září poskytovat do základních a středních škol po celé republice. Lékaře pak vzděláváme i na nejrůznějších konferencích. Nově také pracujeme na vývoji mobilní aplikace, kde budou mít lidé veškeré informace o prevenci a zdraví na jednom místě.
A jaké jsou vaše cíle?
Kromě toho, že nechceme polevit ve vzdělávání veřejnosti v oblasti prevence, ba naopak přidávat budeme další a další témata, tak chceme začít se změnami už od základu. Pustili jsme se například do vyjednávání o systémových změnách ve školství. Rádi bychom obměnili současné školní osnovy tak, aby se děti o zásadách prevence dozvěděly již na základní a střední škole. Mezi naše další cíle patří také vychovávat novou generaci lékařů a zdravotníků, kteří ke svým pacientům přistupují individuálně a šíření povědomí o prevenci je pro ně samozřejmostí. To se nám myslím už celkem daří. :-)
Co chystáte do budoucna? Nějaké konkrétní plány?
Naší největší novinkou bude právě preventivní aplikace. Její ostré spuštění plánujeme na začátek roku 2022 a je rozhodně na co se těšit. Na aplikaci spolupracujeme s vývojáři a dalšími dobrovolníky z Česko.Digital, za finanční podpory Nadace PPF. Velké díky za jejich podporu. I po 7 letech naší činnosti v oblasti edukace prevence totiž vidíme, že veřejnosti stále chybí základní informace v oblasti prevence a zdraví. To ostatně potvrzuje i dokument MZČR - Zdraví 2030, který ukazuje, že problém s porozuměním informací týkajících se zdraví a péče o něj má až 60 % populace. Společně tedy vytvoříme místo, kde budou dostupné kompletní informace o prevenci závažných a civilizačních onemocnění v přehledné, srozumitelné a zábavné podobě. Součastí budou i různé aktivizační prvky, které zajistí, aby lidé jen pasivně nekonzumovali obsah, ale skutečně pro své zdraví začali něco dělat. Aplikace lidem v pravidelných intervalech připomene důležité lékařské prohlídky, ale nabídne třeba také veškeré informace o průběhu vyšetření nebo možnost vyhledat lékaře. Zároveň podpoří uživatele v provádění samovyšetření a primární prevenci, tedy zdravém životním stylu. Fanoušci mohou už nyní sledovat aktualizovanou stránku www.loono.cz/aplikace, kde se dozví veškéré aktuální informace ohledně vývoje. V jejím vývoji nás mohou podpořit finančně jak firmy, tak jednotlivci, stačí se nám ozvat.
Vaše stánky lze nalézt i na akcích KPŽ, co se v nich lidé mohou dozvědět?
Na akcích KPŽ účastníky vzděláváme se stánky zaměřenými na naše dvě kampaně – Dobré nitro, která se zabývá duševním zdravím a Sahám si na ně každý měsíc (#prsakoule), která se zabývá onkologickou prevencí.
V rámci Dobrého nitra učíme, jak předcházet a včas odhalit duševní onemocnění i na koho se obrátit, pokud se objeví u vás nebo někom ve vašem okolí. Zaměřujeme se na provázanost duševního zdraví s tím fyzickým, na rizikové faktory a nejčastější projevy duševních nemocí i to, jak o duševních onemocněních mluvit.
Ve stánku #prsakoule se zas účastníci naučí, jak správně a pravidelně vyšetřovat prsa a varlata a odhalit tak rakovinu v časném stádiu. Školíme na speciálních gumových modelech, ve kterých jsou ukryty bulky. Každý si tak může zkusit nahmatat, jak rakovina vlastně vypadá. Zmiňujeme i prevenci rakoviny děložního čípku, kůže a střeva a připomeneme, kam a kdy zajít na preventivní prohlídku.
A na závěr taková obligátní otázka. Co vy a cyklistika?
Na kole jezdím od malička a do dneška je cyklistika jedním z mých nejoblíbenějších sportů. S rodiči jsem několikrát prošlápla Český ráj i Šumavu. Brzy mě čeká také můj první triatlon. Zrovna mám i objednané nové kolo, ale s covidovou situací se veškeré dodávky velice zpozdily. To mi ale nebrání brázdit silnice na tom starším. Často jezdím na kole i do práce do nemocnice, což mám nějakých 12 km.
Nadace PPF kromě Loona a Kola pro život podporuje i mnoho dalších zajímavých projektů, o kterých se více dočtete na našem webu www.nadaceppf.cz