Vybíráte kolo pro cyklistický potěr? Nedělejte kompromisy
• Autor Tým Kolo pro životV životě každého dítěte přijde čas, kdy zatouží po malém biku. Léto je navíc ideální doba pro učení. Toužíte po tom, aby se vaše ratolest s nadšením vrhla do cyklistického dobrodružství a s chutí šlapala do pedálů? Chcete, aby se pro něj kolo stalo parťákem, který mu zaručí tu nejlepší, bezpečnou a zdravou jízdu a přinese mu spoustu radosti a skvělých sportovních zážitků? Pak buďte při jeho správném výběru nároční.
Investice do kvalitního dětského kola není levnou záležitostí, ale rozhodně se vyplatí. Dojem z prvního kola je totiž zcela rozhodující pro to, zda si dítě tento sport oblíbí. Při výběru kola by rodiče měli být velmi pečliví. Dítě není zmenšenou kopií dospělého. Má specifické tělesné proporce a zcela odlišné motorické schopnosti, sílu a vytrvalost. „Správným výběrem kola zajistíte dítěti zdravou, a především bezpečnou jízdu, která pro něj bude nejen zábavou, ale také láskou na celý život,“ říká Alexandra Přibylová z pojišťovny Kooperativa.
Na co si dát pozor?
Lehké kolo a správná geometrie rámu
Dětské kolo by mělo být co nejlehčí. Jen tak může být jízda pro dítě zábavná. Na těžkém kole se mu totiž špatně jede a hůře se mu i ovládá. Výrazně se tak zvyšuje nebezpečí možného úrazu. Stejně tak správná geometrie rámu je při výběru kola velmi důležitá. „Však to znáte sami, jak při výběru svého kola precizně řešíte proporce a sloping rámu. Nicméně u výběru dětských kol je častou chybou příliš dlouhý rám, který způsobuje nepřirozené prohnutí trupu, chybný posed a ztěžuje manipulaci s řídítky, brzdami. To může vést k poruchám držení těla. Hrozí také, že si dítě osvojí špatné cyklistické návyky, které se v budoucnu špatně odstraňují,“ říká Hana Topolovová z FTVS UK (cyklistika).
Velikost kola
Víte, jaký je nejčastější zlozvyk rodičů při koupi dětského kola? Koupě větší velikosti s tím, že do něj dítě „doroste“. „Správně zvolená velikost rámu kola je přitom základním předpokladem. V případě, že je rám příliš velký (nebo naopak malý), bude dítě na kole sedět špatně – bude příliš natažené (nebo naopak vzpřímené), jízda pro něj bude nepohodlná, náročná a co víc, nebude ani bezpečná – takové kolo se totiž dítěti hůře ovládá. Jízda na takovém kole navíc může mít negativní vliv na pohybový aparát dětí a jejich zdravý tělesný vývoj, jelikož při jízdě dochází k nadměrnému přetěžování vybraných svalových skupin,“ dodává Svatopluk Henke z Českého svazu cyklistiky.
Komponenty na míru
Kolo by mělo být vybaveno kvalitními komponenty vyvinutými přímo na míru dětem. Pedály, přehazovačky a brzdové páčky by měly dětské ruce a noze dokonale padnout tak, aby s nimi dítě dokázalo jednoduše, rychle a intuitivně manipulovat. „Správné kolo poznáme podle toho, že dítě je schopno bezpečně a rychle zabrzdit, nemusí přehmatávat nebo posouvat ruku po řídítkách – vše má po ruce a při zařazení jiného převodu nemusí vyvíjet nadměrnou sílu. Jen tak se může věnovat jízdě a mít řídítka plně pod kontrolou,“ vysvětluje Roman Blažek, odborník na vývoj dětských kol BEANY.
Vyzkoušejte v praxi
Nejlepší je kolo vždy vyzkoušet. Doporučujeme neřídit se pouze tabulkou (už vůbec ne, je-li podle věku). Každé dítě je jiné a má trochu jinou postavu. Zatímco jedno dítko v pěti letech bezpečně osedlá velikost 24 ", druhému skvěle padne 20 ".
Co dodat na závěr?
Bez ohledu na věk ale vždy pamatujte na ochranné a reflexní prvky. Tedy v první řadě na helmu a správně zvolená světla či blikačky na kolo. V ideálním případě reflexní prvky na oblečení.
Ať to jezdí a šlape!