Jídelníček je klíčovou složkou výkonnosti cyklisty

Autor

Stravování a ideální váha jsou častým tématem v jakékoliv sportovní komunitě, cyklistickou nevyjímaje. Mnozí milovníci kol během jara při vidině letních měsíců bezhlavě řeší váhu, protože při prvních vyjížďkách za kolegy zaostávají. Hladoví, sportovní zátěží se snaží redukovat kilogramy bez současného vhodného doplňování energie, tudíž efekt je prakticky nulový. V mnoha případech spíše škodlivý. Jak by měl vypadat stravovací režim sportovce na amatérské úrovni?

Jídelníček je klíčovou složkou výkonnosti cyklisty

 

Stravování amatérského sportovce

 

„Již v průběhu zimy by měli sportovci myslet na optimální tělesnou hmotnost, kterou budou mít z kraje sezóny. Jarní nárazová redukce hmotnosti často probíhá na úkor síly, což se samozřejmě promítne na následné výkonnosti, a proto je třeba příjmem potravy pracovat po delší dobu. Například je vhodné částečně nahrazovat běžné přílohy čerstvou zeleninou tak, aby porce jídla po stránce hmotnosti zůstaly stejné, nicméně tělo díky čerstvé zelenině dostává více živin,“ vysvětluje Michal Tůček, stravovací expert z firmy Nutrend.

Obecně platí, že v ideálním jídelníčku by měly mít zastoupení sacharidy, tuky i bílkoviny. Správná snídaně může obsahovat například cereálie, celozrnné pečivo, máslo zaručující příjem mastných kyselin, plátkový sýr, dětskou šunku (má nižší obsah konzervačních látek a člověk nezatěžuje tělo látkami, které nepotřebuje). V dopoledních hodinách je také vhodné čerstvé ovoce, které obsahuje kromě cukrů a vlákniny i důležité enzymy.

Svačinu může představovat již zmíněné ovoce, alternativou je sýr cottage s celozrnným pečivem. Pokud nejste v tréninku a chcete tělu dodat bílkovinu, tak lze použít jako vhodnou alternativu svačiny proteinový nápoj.

 

Oběd by pak neměl obsahovat nic těžkého. Vhodné je například krůtí maso, ryba, vařené brambory, těstoviny, zelenina, rýže. „Základním předpokladem u zeleniny je čerstvost, protože v opačném případě dochází ke ztrátě enzymů přispívajících například k trávení,“ vypravuje Tůček.

Odpoledne se zaměřte na bílkoviny a sacharidy

Odpolední svačina stejně jako večeře by měla mít dostatečné zastoupení v bílkovinách. Samozřejmě pokud přijdete z práce a vyrazíte na trénink, měly by být ve stravě přítomny i sacharidy a tuky. Čím delší sportovní výkon vykonáváte, tím větší objem sacharidů byste měli doplňovat díky velkým ztrátám glykogenu. 

Samozřejmostí by mělo být dostatečné množství tekutin, ideálně zastoupených například v slabším zeleném čaji nebo třeba i v čisté vodě. „Obrovským zlozvykem posledních let se staly energetické nápoje. Obsahují velké množství rychlých cukrů, ale také vysoké hodnoty stimulačních látek, které z dlouhodobého hlediska nejsou pro organismus přínosné,“ upozorňuje Tůček.

Nepravidelný a nedostatečný přísun potravin může mít naprosto fatální následky. Vynechávání svačin, v některých případech dokonce snídaní, postihuje negativně zdroje energie, které tělo potřebuje i na amatérské úrovni.

Doplňky stravy dodají energii

Pokud se pustíte do tréninku, je potřeba myslet na vhodné doplňky. Dvě hodiny před fyzickou aktivitou jsou ideální ovesné vločky, v případě závodu či tréninku doplněné o ovoce, pokud člověk netrpí intolerancí, je možné dopřát si mléko, v opačném případě je řešením kombinace vloček s vodou.

 

„Během tréninku je pak ideální třeba doplněk v podobě energetické tyčinky. Alternativním zdrojem energie jsou speciální energetické gely. Díky jejich použití vydrží naše tělo pracovat po delší dobu,“ vysvětluje expert společnosti Nutrend, která se na takový sortiment specializuje. „Samozřejmostí v dnešní době je také používání iontových nápojů. V jedné dávce člověk získává okolo třiceti gramů sacharidů, které tělo využije v průběhu aktivity.“ 

Po větším sportovním výkonu je vhodné použít regenerační prvek. Je jasné, že pro každého je větší sportovní výkon něco jiného. Neexistuje jednotné měřítko. Pokud se zaměříte na intervalový trénink, bude šedesát minut představovat totální vyčerpání stejně jako vyjížďka trvající čtyři hodiny. „Vždy je třeba zohlednit délku a intenzitu aktivity. Čím je tréninkový proces delší, je větší ztráta zásoby energie - glykogenu.

Není výjimkou, že odborníci z Nutrendu občas naráží na názory veřejnosti o prospěšnosti různých „chemických přípravků“. Pokud však sáhnete po skutečně osvědčených prostředcích, nepůjde o marnou investici. „Snažíme se lidem poskytovat servis, z něhož vyplývá jistý komfort. Sportovci by si měli také uvědomit, že je například velmi důležité použití produktů ve správnou chvíli,“ zdůrazňuje Tůček.

 

Cyklistická
přilba ano, či ne?
Autor

Jezdíte na kole? Pokud ano, vyřešte hned na začátku zásadní otázku: cyklistická helma ano, či ne? Odpověď je jasná: ANO. Stačí se podívat na statistiky úrazů cyklistů – zranění hlavy je tím nejčastějším. Často s tragickými následky jen proto, že cyklista neměl přilbu. Nanejvýš důležité je ale vybrat správnou, kvalitní a vhodnou helmu, stejně jako ji správně nosit.

Pokračovat ve čtení

Tým Kolo pro život

Autor Tým Kolo pro život

Jsme bikeři, od roku 2000 se věnujeme organizaci největšího a nejoblíbenějšího amatérského cyklistického MTB seriálu u nás. Rádi tě uvidíme na startu!

Hlavní partneřiCardion
Veolia
OFICIÁLNÍ PARTNER MOBILITYŠkoda nové
PartneřiCofidis
Decathlon
Kooperativa
lawi
Isostar
Partner zážitkuČeská spořitelna
Oficiální DodavateléRamirent
Sporthelp
veolia solution
Znovín Znojmo
Birell
Alltraining
Tchibo
Lipence
Rajec
ČD CARGO
Care bike
Dodavatelé cenHoralky
Loap
Cyklostar
CYKLISTICKÁ SEKCEGIANT
Generální Mediální PartnerNova Sport
Hlavní Mediální PartneřiDeník.cz
Kiss
Mediální Partneřimtbs.cz
Cyklistickey
Institucionální partneřistředočeský kraj
Jihomoravsky kraj
Jihocesky kraj
za podporyNadace CEZ
Pomozte detem
Centrum rehabilitace a sportovni pece
FTVS NOVE
Kudy Z nudy černé