POKEC Z PELOTONU – 10 tipů, jak se připravit na závod
• Autor Tým Kolo pro životRozálie Kuchařová (22 let) je mladá talentovaná závodnice, studentka Fakulty tělesné výchovy a sportu UK, která propadla kouzlu horské cyklistiky a spojila ji se svou další vášní – lyžařským orientačním během. Aktuálně závodí v disciplíně zvané MTBO. V letošní sezóně se také postaví na tratě seriálu KOLO PRO ŽIVOT.
Rozálie, co znamená zkratka MTBO a jak bys tento sport charakterizovala?
Orientační závody na horských kolech (z anglického originálu Mountain Bike Orienteering zkráceně MTBO) jsou stále populárnější alternativou klasického orientačního běhu i klasických závodů horských kol (MTB). Podstatou je spojení jízdy na horském kole s orientací v neznámém terénu. MTBO používá oproti klasickému orientačnímu běhu zjednodušené mapy. Závodník na kole nepotřebuje vidět tolik detailů – o to zásadnější je pro něj znázornění průjezdnosti cest. Rozdíl v rychlosti jízdy na úzké pěšině a po asfaltové silnici je totiž významný. Závodníci při něm na horském kole za pomoci mapy a buzoly absolvují trať v terénu určenou startem, kontrolami a cílem. Závodník se během svého výkonu pohybuje po cestách a stezkách terénem, jízda mimo ně je zakázána, není-li pořadatelem určeno jinak. Cílem výkonu je absolvování závodní tratě v minimálním čase. Stejně jako v ostatních odvětvích i v MTBO se závodí v různých disciplínách (sprint 20–25 minut, middle 50–55 minut, long 105–115 minut, mass start 75–85 minut) a zúčastnit se můžete i štafetových závodů.
Proč sis vybrala právě MTBO a odkdy se mu věnuješ?
Začalo to na základní škole, kde jsme se v první třídě potkaly dvě Rozárky. V té době to jméno nebylo moc obvyklé. Možná i proto se z nás staly kamarádky. Já chodila na gymnastiku, plavání a lezení. Druhá Róza běhala orienťák. Stále mi líčila, jak je běhání s mapou skvělé. Tak jsem s ní na pár tréninků šla a už jsem u toho zůstala. Všechny sporty mě bavily, měla jsem i hodně pěkných umístění, ale postupem času se nedaly časově zvládat. Musela jsem si vybrat. Vyhrál orientační běh. Každý rok jsme jezdili na 14denní tábor Silva o camp, kde jsme s sebou měli i horská kola, na kterých jsme jezdili na mapové tréninky v orientačním běhu. Jeden trénink byl vždy v MTBO, do té doby pro mě úplně neznámém sportu. Velice mě to bavilo. V období puberty mě z běhání začala bolet kolena, ale nechtěla jsem se tohoto sportu vzdát. Vždyť ten les tak krásně voní! Tak jsem se postupně začala více věnovat MTBO a zároveň i LOBu (lyžařský orientační běh). Přes zimu jsem závodila na běžkách a zbytek roku na kole. V obou sportech od roku 2017 na reprezentační úrovni. Ráda jsem tyto sporty kombinovala. Po nástupu na vysokou školu a přechodu do kategorie elite jsem si ponechala pouze MTBO a běžky už jen jako tréninkový doplněk.
Nicméně letos budeš závodit i v rámci seriálu KOLO PRO ŽIVOT. Jaké závody jsi vybrala a co tě k tomu vedlo?
Zatím mám v plánu závod v Mladé Boleslavi a vybrala jsem si ho, protože mi teď skvěle zapadl do tréninkového plánu a beru ho jako dobrou přípravu i pro naše MTBO závody. Terén je dynamický, rychlý a těším se na pověstné stoupání na zříceninu Zvířetice a skvělou atmosféru.
10 tipů od Rozálie, jak se připravit na závod - JAK A V ČEM NEPODCENIT PŘÍPRAVU
- Večer před závodem připravit kolo.
- Nachystat a zabalit věci.
- Dát si dobrou večeři, nějakou dobrůtku.
- Myslet na kvalitní spánek.
- Nepodcenit snídani.
- Načíst si trasu a profil.
- Vyzvednout a připevnit startovní číslo.
- Rozjet se před závodem – rozjetí je důležité.
- Zkontrolovat, jestli mám vše (kolo, pití, helma, gely…).
- Dorazit včas na start! Pohoda před startem je dobrý základ.