Jak vybrat správné elektrokolo: rady a tipy
• Autor WeLoveCyclingAť si to mnozí z nás nechtějí připustit, elektrokola hýbou světem a jsou už neodmyslitelnou částí cyklistické rodiny. Stále více roste počet těch, kteří elektrokolo přijali za své a užívají si cyklistiku s pomocí motoru. Na to výrobci každým rokem reagují a snaží se přicházet s něčím novým. Jak vybrat správné elektrokolo?
Elektrokol je na trhu velké množství a pro laika, který o nich nemá páru, je možná dost těžké se orientovat. MTB, Cross, City, Trek, Fold, Road, ale už i třeba Cargo nebo Kids. Tak výrobci označují v mezinárodním měřítku jednotlivé kategorie. Pojďme si ty základní představit a vyzdvihnout jejich přednosti i nedostatky.
Do terénu s horákem
Kdo jezdí rád v terénu a nechce úplně vypadnout z role aktivního cyklisty, určitě by měl směřovat svůj zrak do kategorie horských elektrokol. MTB modely mají většinou středové motory vhodné pro sportovnější styl jízdy a pak už je na každém, jakou si zvolí výbavu, jakou značku motoru a jakého výrobce elektrokola. S tím samozřejmě přímo úměrně souvisí i cena. Slušné elektrokolo vhodné spíše pro rekreační cyklisty se dá pořídit kolem 40 tisíc korun, lepší modely s lepší výbavou vyjdou kolem 50-60 tisíc, ale můžete mít třeba i celoodpružené karbonové top modely s těmi nejlepšími komponenty a tam se cena šplhá třeba i ke 400 000 korun.
Důležitým faktorem zejména u horských elektrokol je kromě motoru i baterie. Musíte myslet na to, že když se pohybujete v těžkém terénu s náročnými výjezdy, odběr bude daleko vyšší a dojezd bude určitě diametrálně odlišný než ten, který uvádí výrobce. Takže na delší výlety po horách určitě baterii minimálně s kapacitou 20 Ah (720 Wh). Jinak se může stát, že po 40 kilometrech, kdy si budete užívat naplno pomoc motoru, vám prostě dojde šťáva a zbytek cesty budete šlapat za své. A to v horách s elektrokolem vážícím nějakých 25 kilogramů asi nechce nikdo.
Je libo blatníky a nosič?
Pokud jste spíše cykloturisti a vaším teritoriem jsou cyklostezky nebo silnice, pak právě pro vás jsou elektrokola krosová nebo treková. Obě kategorie mají užší pláště než horská kola, takže se s nimi líp jezdí i po silnici. Trekové modely bývají už z výroby osazeny nosičem, blatníky, světly atd. U těchto e-kol není nutná top skladba komponentů vzhledem k tomu, kde se nejvíc pohybují. Ale i v tomto segmentu hrají prim středové motory. Nemusíte mít však dokonalou vidlici s velkým zdvihem nebo nejlepší kotoučové brzdy. Stačí zlatá střední cesta. A rozumná je i cena.
Na čem do práce? Skládačka je ideální
Stále více elektrokol vidíme i ve městech a na vesnicích. Někteří je používají na krátké přejezdy, na malý nákup, řada lidí na nich jezdí do práce. Jsme v segmentu městských a skládacích elektrokol. Městská jsou hlavně e-kola pro starší lidi: pohodlná, snadno se na ně nastupuje.
Pohybují se hlavně po silnicích a zpevněných cestách, máte na nich nosič, stojánek, světla, blatníky… Hodně takových modelů má motory v zadním náboji, což ocení hlavně lidé, kteří na elektrokole moc nechtějí šlapat, nebo jim to neumožňuje zdraví. Zadní motor zabere prakticky okamžitě a na jízdu po silnici na kratší vzdálenosti bohatě stačí. Určitě to nejsou kola do terénu, ale na dražších modelech můžete najít i motory středové.
Skládačky s motorem se pohybují hlavně ve městech a často je používají i mladí lidé. Dá se na nich jezdit do práce, do školy, lehce se prokličkují provozem a díky motoru se nijak nenadřete. Dají se snadno složit, takže se pohodlně vejdou do auta, do prostředků MHD. Hodně populární jsou třeba i mezi majiteli karavanů, kteří si je berou na cesty. I u skládaček hrají prim zadní motory, protože jsou to kola na krátké přejezdy. Jejich výhodou jsou nízká kola, takže jsou i vysoce stabilní. Skládačka je v první řadě dopravní prostředek na kratší vzdálenosti, proto u ní příliš neřešíte komponenty. Rozhodně to není elektrokolo na nějaké dlouhé výlety, na malých kolech byste se navíc i pěkně nadřeli.
Cargo pro přepravu nákladu
V poslední době se hlavně ve městech pohybují i tzv. cargo kola s motorem. Populární jsou zejména v zemích Beneluxu, ale už jsou v kurzu i u nás. Cargo kategorie určitě není na sportování, ale jsou uzpůsobena tak, že mají robustní konstrukci a díky velkým nosičům nebo speciálním boxům zvládnou převážet náklad nebo více pasažérů. Druhů je spousta, záleží, co nebo koho chcete vozit. Často si je kupují lidé, kteří vozí malé dítě a motor jim při jízdě s větší vahou dobře pomáhá.
Hodně malé procento na trhu elektrokol zabírají ta z kategorie silničních. Jejich filozofie je trochu jiná než u klasických elektrokol. Mají daleko menší středové motory a slabší baterii, aby se příliš nezvyšovala váha oproti klasickému kolu. Na první pohled je skoro nerozeznáte. Jejich princip fungování je takový, že šlapete většinou za své, ale do kopců si pomůžete motorem.
V neposlední řadě začíná stále více značek vyrábět i elektrokola pro děti. Je to kapitola sama pro sebe, už jsme se tomuto tématu na našem webu věnovali ve speciálním článku. Pokud si někteří rodiče myslí, že jeho dítě musí mít kolo s motorem, aby s nimi mohlo podnikat delší výlety, tak mu ho pořídí. Elektrokolo ale také může být řešením pro děti s určitým pohybovým omezením.
Jaké motory a baterie?
Motorů je nepřeberné množství, každá značka elektrokol má „své“ favority. Nejrozšířenějšími v celosvětové produkci jsou motory Bosch a Bafang. Bosch je vnímán jako top značka a známka kvality, čínský Bafang zase jako zlatá střední cesta, ale osvědčená. Bafang se motorům věnuje více než 20 let, má řadu poboček v Evropě a na poměr cena/kvalita vychází tyto motory skvěle. Prim ve světě motorů do e-biků hrají i značky Shimano, Yamaha, Brose nebo Panasonic.
Co se týče baterií, je to volba každého. Musí si vyhodnotit, jak silnou baterii ke svému elektrokolu potřebuje. Kdo jezdí pravidelně a delší trasy, měl by se pohlížet minimálně po baterii s kapacitou přes 600 Wh. Ty nejsilnější, integrované v rámu, které se u nás dají pořídit, mají kapacitu až třeba 900 Wh a výrobcem uváděný dojezd až 200 kilomterů. Toho sice zřejmě nikdy nedosáhnete, ale určitě taková baterie bude vyhovovat i opravdu zdatným cyklistům a polykačům kilometrů.
U většiny sportovních elektrokol jsou baterie integrované v rámu, levnější městské modely nebo skládačky je mívají třeba na nosiči nebo i za sedlovou trubkou.
Každopádně platí, že ideální je věřit baterii, kterou k danému kolu dává výrobce a je tudíž se strojem kompatibilní. „No name“ baterie z čínských internetových obchodů už řadu lidí vytrestaly.