Cyklistika v extrémním vedru? Na co pamatovat a čeho se vyvarovat

Autor

Slunce, modrá obloha, bezvětří! Ideální scénář každého cyklisty pro jeho vyjížďku. Jenže v prázdninových měsících může být idylky už trošku příliš! Teploty šplhají přes třicet stupňů, na rozpálené silnici je často k nevydržení. Ale kdy jindy trénovat a jezdit na kole, než během letních měsíců? Chcete vědět, jak zvládat jízdu ve vedru?

Cyklistika v extrémním vedru? Na co pamatovat a čeho se vyvarovat

Pečlivě plánujte

Základním předpokladem pro bezproblémové absolvování jízdy v horkých letních dnech je vhodné načasování. Ideální je dopřát si potěšení z jízdy v sedle časně ráno. Při rozbřesku, když se mnohde ještě nad řekami či vodními nádržemi převaluje mlžný opar, má cyklistika jedinečné kouzlo. Navíc i krátký „švih“ je lepší než žádný.

Skvělé je spojit potěšení z jízdy na kole třeba s ranní dopravou do práce. Při večerním návratu už budou podmínky zajisté snesitelné. Právě vyjížďka před soumrakem má také své jedinečné kouzlo. Rozhodně se vyvarujte jízdy hodinu před polednem a tři hodiny po poledni. Intenzita slunečního záření je obrovská a jakkoliv v televizi sledujete profesionály při etapách na Grand Tour právě v těchto časech, pro hobby cyklistu nejde o nic zdravého.

V neposlední řadě se snažte volit trasu, která maximálně povede zarostlým prostorem. V lesích či stinných údolích s tekoucí vodou budou kilometry určitě ubývat rychleji, než pokud se budete trápit na otevřeném prostranství.

Dokonalá hydratace

V letních měsících dejte do držáků dva bidony. A pokud používáte dvě velikosti, sáhněte po těch objemnějších. Dokonalá hydratace je základ každé jízdy, v letních měsících má však ještě větší význam. Vždy pijte průběžně, nikdy nesahejte po bidonu až v okamžiku, kdy máte žízeň.

Pamatujte na doplňování zásob tekutin. Lepší udělat o zastávku více ještě v okamžiku, kdy nejsou láhve prázdné, než stavět v situaci, kdy už budete totálně dehydrovaní. Jednoduchým trikem pro uchování vody v bidonech v přijatelné teplotě představuje vhození několika kostek ledu. Do bidonu, který použijete později, můžete dát ledu více a z nápoje tudíž nebude „čaj“.

Použijte prodyšné dresy a rukavice

Krátký rukáv není stoprocentní výhra! Přestože má váš trikot krátký rukáv, dost možná se do letních měsíců nehodí, protože není prodyšný. Pro horké letní dny je ideální volbou trikot z nejmodernějších odlehčených materiálů, které zajišťují dokonalý odvod potu. Vyhledávanou novinkou jsou dresy s dlouhým zipem a tzv. otevřeným límcem garantující pocit vzdušnosti.

Zvažte použití slaboučké cyklistické čepice nebo šátku pod helmou. Ochrání vás před sluncem a bude absorbovat pot. V neposlední řadě myslete na rukavice, protože zpocené ruce mohou být příčinou nepříjemného karambolu.

Opalovací krém je samozřejmost

Přivodit si na kole spáleniny, míněno od slunce nikoliv po pádu od asfaltu, je velice snadné. Vystavení pokožky přímému záření může přispět k větší únavě nemluvě o riziku vzniku rakoviny. I proto by použití opalovacího krému mělo být samozřejmostí. Myslete na nejvíce exponovaná místa, jimiž jsou ruce, obličej, zadní část krku a části nohou nad koleny. A chystáte-li se trávit v sedle více hodin, zastrčte malou tubu do kapsy dresu. I účinnost nejspolehlivějšího krému vlivem pocení klesá.

Vitamin D tělo nejlépe vstřebává na přímém slunci. Opálení po jízdě ze sedla je neklamným důkazem. Foto: profimedia

Samozřejmostí by mělo být použití kvalitních slunečních brýlí. Nejde o nějakou pózu či frajeřinu. Oči potřebujete chránit před škodlivým ultrafialovým zářením, navíc zamezíte situaci, kdy v případě oslnění sluncem hrozí ztráta kontroly nad bicyklem. V neposlední řadě pak zamezíte nepříjemnému vniknutí prachu či létajícího hmyzu do očí.

Nepřepínejte síly

Nikdy se v extrémních vedrech nepouštějte do intervalového tréninku. Jděte si prostě užít jízdu na kole. Výkon bude vedrem poznamenaný a stejně se nedostanete na maximální hodnoty. Prostě jen sedněte na kolo a jeďte.

Lepší absolvovat pět „pomalých“ jízd než jednu, při které se zničíte. A jestliže třeba absolvujte dovolenu na kole právě během extrémního horka, snažte se „etapy“ zkrátit nebo je rozdělit na ranní a večerní. Jde přece hlavně o dobrý pocit z jízdy na kole.

Petr Vakoč: Gravel mě pohltil! Objevil jsem jiný svět cyklistiky
Autor

Jezdil po boku mistrů světa! Mathieu van der Poel či Julian Alaphilippe byli jeho týmoví parťáci. Užíval si komfortu, jehož se dostává jezdcům World Tour, elity cyklistického světa. Petr Vakoč však nejprestižnější disciplínu opustil a vrhnul se do světa gravel biků!

Pokračovat ve čtení

Tým Kolo pro život

Autor Tým Kolo pro život

Jsme bikeři, od roku 2000 se věnujeme organizaci největšího a nejoblíbenějšího amatérského cyklistického MTB seriálu u nás. Rádi tě uvidíme na startu!

Hlavní partneřiKooperativa
Veolia
Cardion
OFICIÁLNÍ PARTNER MOBILITYŠkoda nové
PartneřiČeská spořitelna
211
Nutrend
lawi
T-mobile
Oficiální DodavateléBeko
Playstation
Znovín Znojmo
Harfa
MTBiker
TKF
Birell
Alltraining
Austria
Sporthelp
Pan Pompo
Tchibo
Lipence
Rajec
ČD CARGO
PDC simost s.r.o.
Dodavatelé cenLoap
Kilpi
Horalky
Craft
CYKLISTICKÁ SEKCETREK
GIANT
Rock Machine
Generální Mediální PartnerTV NOVA
Hlavní Mediální PartneřiiSportcz
Impuls
Sport
iDnes Premium
Mediální Partneřimtbs.cz
Cyklistickey
za podporyCentrum rehabilitace a sportovni pece
FTVS NOVE
Kudy Z nudy černé