Káva a cyklistika. Skrývá se v šálku nepřítel?
• Autor WeLoveCyclingKáva a cyklistika. Vztah tak propletený, že pro mnohé je představa švihu bez injekce kofeinu na startu prostě nemyslitelná. Srkat espresso a čekat u toho na další parťáky připravené na bolest k jízdě je zkrátka rituál. Přesto jsou tu nové a poněkud překvapivé důkazy o tom, že pro některé z nás není kofein tím vysokooktanovým palivem v nádrži a káva podkope náš výkon.
Odborníci na výživu již několik let vědí, že náš genetický profil, nebo přesněji varianta specifického genu CYP1A2 určuje, jak rychle metabolizujeme a odstraňujeme kofein z našeho těla.
Pomalí metabolizátoři mají problém
Přibližně 50 procent populace – těch šťastných „rychlých spalovačů“ – umí kofein z těla účinně odstraňovat a stále více důkazů naznačuje, že kofein má příznivý vliv na jejich kardiovaskulární zdraví. Zhruba 40 procent z nás jsou „střední metabolizátoři“, pro které jsou účinky kofeinu zanedbatelné. Zbytek jsou „pomalí metabolizátoři“ a pro tuto malou, ale pořád významnou skupinu je kofein vítán asi stejně jako konference o astmatu ve Františkových Lázních.
Překvapivě teprve nedávno se rozsáhlá studie vydala zkoumat vliv kofeinu na sportovní výkon příslušných rychlých, středních a pomalých spalovačů. Vzorek 101 cyklistů podstoupil genetický test, aby se zjistilo, kterou variantu genu CYP1A2 mají. A jak spojení káva a cyklistika dopadlo?
Poté absolvovali tři jízdy dlouhé deset kilometrů v laboratorních podmínkách a před těmito jednotkami na trenažéru dostali buď placebo, nízkou dávku kofeinu (dva miligramy na kilogram tělesné hmotnosti, což se zhruba rovná jednomu silnému šálku kávy) nebo vyšší dávku (čtyři miligramy na kilogram tělesné hmotnosti).
Káva některé jedince zpomalila o 17 procent
Po užití nízké a vyšší dávky zaznamenali rychlí metabolizátoři v průměru o 5 až 7 procent vyšší rychlost ve srovnání s dobou po užití placeba. Bylo to potvrzení domněnky o zlepšení sportovního výkonu, ke které došla řada předchozích studií.
Střední metabolizátoři zaznamenali malý rozdíl, ale u pomalých metabolizátorů byly výsledky ohromující: po požití větší dávky kofeinu byl průměrný zaznamenaný čas o 17 procent pomalejší. To je významný údaj, který výzkumný tým velmi překvapil. Proč tak dramatická ztráta formy? Snížený průtok krve způsobený kofeinem se u pomalých metabolizátorů projevuje delší dobu. Takže jejich svaly se unaví rychleji, než když si svůj šálek odpustí.
Tato teorie se snoubí s rozsáhlou studií na 4000 dospělých z roku 2006. Naznačovala, že konzumace kávy s větší pravděpodobností způsobí infarkty u pomalých metabolizátorů kofeinu. Jejich játra nedokázala účinně vyčistit kofein v krevním řečišti, což způsobilo zúžení jejich krevních cév a tedy vyšší riziko infarktu.
Bylinkový čaj nahradí espresso
U některých pomalých metabolizátorů může být dopad kofeinu na sportovní výkon zcela zásadní. Jedné ubohé duši při studii trvalo více než 24 minut, než urazila 10 kilometrů s dávkou 4 mg/kg kofeinu. Přitom tentýž sportovec, který užil placebo, zaznamenal čas pod 16 minut. Mohlo za tím být mnoho důvodů včetně toho, že jen prostě neměl svůj den.
Takových už jsme asi každý z nás na kole zažili spoustu. Ale kolik z nás se někdy zabývalo myšlenkou, jestli za náš katastrofální pokles formy nemůže ten zdánlivě neškodný šálek kávy před odjezdem z domova nebo přestávka v kavárně cestou? Možná tento výzkum některé z nás přiměje k lepšímu výběru nápojů před a během jízdy.
Takže tady je špatná zpráva: pokud máte podezření, že jste pomalý metabolizátor (příznaky jsou neschopnost spát v noci, pokud pijete kávu později během dne, nebo nervozita, pokud jí pijete příliš mnoho), možná budete muset vzít v úvahu nemyslitelné a vyměnit espresso za bylinkový čaj.
Odvrácenou stranou samozřejmě je, když sledujete, jak vaši spolujezdci „nadopovaní“ kofeinem mizí za horizontem. Tady aspoň máte další argument k tomu, proč vám to poslední dobou tolik nejezdí: „Jsem prostě pomalý spalovač kofeinu.“